Premiera filmu o częstochowskim Niezłomnym


10 lutego 2023 r. w częstochowskim Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego „Czas Jaguara – Bitwa o Polskę”, poświęconego postaci Żołnierza Wyklętego związanego z regionem częstochowskim – Stanisława Lisieckiego „Jaguara” (1908-1946).

Stanisław Lisiecki był podoficerem Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, poległ 26 sierpnia 1946 r. w obławie zorganizowanej przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, UB i MO w Borze Zapilskim koło Wręczycy Wielkiej. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane, pośmiertnie został awansowany do stopnia kapitana.
Spotkanie, które uświetniła swoją obecnością młodzież z częstochowskich szkół oraz goście specjalni, m.in. senator Ryszard Majer, śląska kurator oświaty Urszula Bauer, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Jacek Strączyński i przewodnicząca Stowarzyszenia WIR Anna Rakocz, prowadziła przewodnicząca Sekcji Oświaty Dorota Kaczmarek. Organizatorem premiery była Fundacja Rozwoju Aktywności Społecznej im. ks. Kazimierza Znamirowskiego oraz Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość, Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatura w Częstochowie, Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Regionu Częstochowskiego i Stowarzyszenie „Dumni z Polski”.