24 października 2024 r., w 11. dniu protestu głodowego, podobnie jak w poprzednim dniu, na prośbę Jana Karandzieja przyszedł do niego z posługą duszpasterską ks. Andrzej Sobota, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, na której terenie znajduje się siedziba Regionu NSZZ „Solidarność”, gdzie odbywa się protest.
23 października dotarł do Jana Karandzieja list ks. Michała Olszewskiego (na zdjęciu powyżej), będący odpowiedzią na jego oświadczenie, związane z prośbą księdza o zmianę formy protestu. Uwięziony kapłan napisał: „Drogi Panie Janie, Ks. Tischner mawiał, że wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność Bliźniego! Stąd i ja tylko z pokorą mogę przyjąć Pana decyzję i otoczyć Pana moją więzienną modlitwą. Wierzę, że to zło pokonamy dobrem Rz 5,5. Z błogosławieństwem dla Pana oraz Bliskich”.
W Lublinie kontynuują protest głodowy Stanisław Oroń, Waldemar Drewniak, Piotr Gawryszczak i Lech Ciężki. Jan Karandziej otrzymuje wiele indywidualnych i zbiorowych deklaracji wsparcia, modlitewnego i moralnego.Dwanaście lat temu prowadziliśmy protest głodowy w obronie nauczania historii w szkołach i o przywrócenie liceów. Dzisiaj jeden z naszych kolegów z tamtego strajku ponownie głoduje. Jest jednym z najznamienitszych z nas – współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Po latach Janek ponownie zdecydował się na protest w obronie wartości, o które walczył całe życie.
Obecnie nasz kraj pogrążony jest w pogłębiającym się kryzysie konstytucyjnym; premier i ministrowie rządu brutalnie łamią przepisy konstytucji i liczne ustawy nazywając to „przywracaniem praworządności”. Pogarsza się sytuacja gospodarcza i rośnie zagrożenie od Wschodu. Coraz to bardziej ograniczana jest nasza suwerenność (UE).
Protest Jana Karandzieja i jego kolegi Stanisława Oronia, uczestnika strajku w Lokomotywowni i Węźle PKP Lublin w dniach 16-19 lipca 1980 r. traktujemy jako dramatyczny głos wołania o opamiętanie. W imię drogich nam wartości. Ich głos powinien być uważnie wysłuchany – świadectwem życia udowodnili szczerość swoich intencji. Dlatego my mamy moralny obowiązek ich wesprzeć.
Koledzy, jesteśmy z Wami.
Jadwiga Chmielowska, Piotr Kalisz, Janusz Wolniak, Jerzy Zimny, Grzegorz Wysocki, Adam Borowski, Anna Rakocz, Witold Korona, Ryszard Majdzik, Ryszard Nikodem, Leszek Jaranowski, Bogusław Dąbrowa-Kostka, Adam Kalita, Grzegorz Surdy
[Uczestnicy protestu głodowego z 2012 r. w obronie nauczania historii w szkołach ogólnokształcących]
Kraków, 18 października 2024 roku