Częstochowianie odebrali Krzyże Wolności i Solidarności

Kilkudziesięcioro działaczy opozycji z czasów PRL odebrało w piątek 23 czerwca w Katowicach Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczeni to osoby, które angażowały się w walkę o niepodległość i suwerenność państwa polskiego oraz prawa człowieka, doznając represji.
Wśród uhonorowanych Krzyżami znalazł się jeden z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego Grzegorz Stawski oraz syn Kazimierza Świtonia – Piotr. Już wcześniej (pośmiertnie) odznaczono Kazimierza Świtonia i innych członków jego rodziny.
Odznaczeni byli w PRL członkami organizacji niepodległościowych, brali udział w strajkach, manifestacjach, wydawali podziemne pisma, kolportowali ulotki lub współorganizowali pomoc rodzinom aresztowanych. Za swe działania byli internowani, zatrzymywani, przesłuchiwani, bici, inwigilowani lub zwalniani z pracy.
W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczał prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. “Honorujemy wszystkich tych, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej niepodległej Polsce” – powiedział prezes Szarek. Na uroczystości Krzyże odebrali Wiesława Fira, Zbigniew Gierliński i Agata Grzybowska. Niestety, przy innej okazji odbiorą odznaczenia rodzina Kazimierza Macińskiego (Krzyż przyznany pośmiertnie) oraz Michał Woziwodzki. Odznaczonym towarzyszyła przewodnicząca częstochowskiego Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR Anna Rakocz.
Zdjęcie górne: IPN Katowice. Na zdjęciach poniżej: Agata Grzybowska (Częstochowa) i Wiesława Fira (Koniecpol).