Pielgrzymka Osób Represjonowanych – Odznaczeni
XXIX Pielgrzymka Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym na Jasną Górę, organizowana corocznie przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Represjonowanych, odbyła się w drugą niedzielę maja, 10 maja 2026 r.
W jasnogórskiej Kaplicy Różańcowej odbyło się wręczenie medali „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”, którego dokonał dyrektor departamentu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych płk. rez. dr Ryszard Najczuk.
Medalem „Pro Bono Poloniae” odznaczono osobę, która wniosła istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw niepodległościowych w polskim społeczeństwie i poza granicami kraju, kultywowanie oraz popularyzację wiedzy o tradycjach niepodległościowych:
– Pana Franciszka Norasa.
Medale „Pro Patria” otrzymały osoby posiadające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległości Ojczyzny:
– Pan Stanisław Dziwiński
– Pan Bogumił Zbigniew Gospodarek
– Pan Andrzej Jan Kamiński
– Pan Krzysztof Królikowski
– Pan Marek Adam Kubara
– Pan Zbigniew Kuśmierski
– Pani Jadwiga Wiesława Łopacińska
– Pan Andrzej Stanisław Margasiński
– Pan Bogusław Niklas
– Pan Emil Prysak
– Pan Tomasz Zatoński.